Minden jó könyvet nem lehet elolvasni, de azért meg lehet próbálni. A tavalyi termésből adunk most egy kis ízelítőt, tíz olyan könyvet, ami nekünk kimondottan tetszett, és olvasásra ajánljuk.
Mártonffy András – Én, Sándor Erik
Egy férfi élettörténete, egy olyan férfié, aki szemtelenül kihasználta az életben való érvényesülés során a környezetében levő emberek tudását, jóhiszeműségét, munkáját, ahhoz, hogy ő tudjon érvényesülni.
Sándor Erik a prototípusa a mai nagyon törtető világnak és csörtető embereknek, illetve mindannak, hogy hogyan manipulálnak minket. Határokat nem ismerve tipor sárba, aláz meg bárkit és bármit, betekintést nyújtva egy olyan világba, ami legtöbbünknek ismeretlen, de mégis tanulságos lehet.
Sacha Batthyány – És nekem mi közöm ehhez?
Egy Svájcban élő, magyar származású újságíró könyve, melynek témája, hogy mi közünk van az őseink életéhez és bűneihez, és, hogy mennyire hordozzuk ezeket magunkon.
Az írónő ennek feldolgozásához, az ebből fakadó helyzetek kezeléséhez ad támaszt, saját tapasztalatából kiindulva. Utazása elvisz a régi Magyarországra, a háború utáni Ausztriába, a mai Svájcba, a Gulag szibériai lágereibe, egy pipázó pszichoanalitikus díványára és egy auschwitzi túlélő Buenos Aires-i nappalijába.
Celeste Ng – Amit sohase mondtam el
Amerikában élő kínai szerzőnő könyve, aki ezt a milliőt ragadja meg könyvében: egy félig kínai család történetét osztja meg az olvasóval. Három gyerek és szüleik életét és múltját tárja elénk, Amerikában élő bevándorlók szemszögéből, azt vizsgálva, hogyan képesek helyt állni a társadalomban.
A könyv másik fő kérdése, hogy a te meg nem valósított álmaidat meg kell-e valósítaniuk a gyermekeidnek, illetve, hogy a te buktatóidtól meg kell-e védened gyermekeidet. Ez az első regénye, amely megjelenésekor rögtön óriási bestseller lett, és osztatlan kritikai sikert aratott.
Schein Gábor – Svéd
Magyarországon és Svédországban játszódó történet, mely szerint egy örökbefogadott magyar gyerek Svédországban éli az életét. Csak szülei halála után tudja meg, hogy örökbe fogadták, ekkor indul el tisztázni az életét, és a mai magyar társadalomba kerül be, amit az ő szemén keresztül ismerhet meg az olvasó.
A regény lapjain az 1956-os forradalom története, a mai magyarországi és svédországi világ is felvillan, mindből kaphatunk ízelítőt. A regény metsző pontossággal és nagy művészi erővel megírt regény: a kortárs irodalom fontos eseménye.
Kun Árpád – Megint hazavárunk
A Boldog észak szerzője új könyvének szereplőjét Kun Árpádnak hívják, mégsem kimondottan önéletrajzi regényről van szó, rengeteg fikció is kerül bele, de végig az az érzésünk, hogy egy naplót olvasunk. A történet Magyarországról indul, hogy Norvégiában érjen véget. A jelen, az utazás mellé rengeteg visszatekintés van a család múltjára, előző és mostani feleségre, az életvitelre és egészen apró részletekre. Egy magyar értelmiségi fejébe látunk bele, aki saját és családja helyét keresi a világban.
Aprólékos, részletes és precíz mesélésekkel tűzdelt írás, ahol sokszor ezek az apró részletek válnak kimondottan fontossá. Egy magával ragadó, letehetetlen útiköny arról, hogy hogyan tudunk függetlenné válni őseink mintájától úgy, hogy mégis szeretjük őket, arról, hogy hogyan tudjuk magunkat megtalálni a mindennapi teendőinkkben: arról, hogy hogyan tudunk felnőni.
Sándor Erzsi – Anyavalya
A Petőfi Rádió egykori műsorvezetője szellemes mesélő, kiválóan tár az olvasó elé egy humorral fűszerezett családtörténetet, ami közben öniróniába is torkollik, és egy egész kortörténetet is bemutat.
Van itt zsidó és nem zsidó család, deportálás, kispolgárok és nyilasok, színház és sok-sok röhögés. Mondhatni, hogy Sándor Erzsi és anyja átröhögték a huszadik századot. Így lett ez egy letehetetlen könyv.
John Elder Robison – Nézz a szemembe
Mintha nem is erről a bolygóról származna – mondták sokan Robisonról, akiről negyven éves korára derült ki, hogy Asperger-szindrómás, most saját történetén keresztül ismerhetjük meg az így élők másságát. Megtudhatjuk, hogy nem betegségről van szó, hanem egy állapotról, amit csupán megérteni kell.
Kiderül, hogyan készültek a legendás KISS együttes gitárjai (hiszen azok a szerző keze munkáját dicsérik), és hogyan lett ezután családapa és munkaadó Robisonból. Kedves, lebilincselő és humoros olvasmány.
Kim Leine – Kalak
A norvég író könyve felkavaró és őszinte írás gyermekkori bántalmazás életre szóló lenyomatáról, és arról, hogy lehet-e ilyesmit megbocsátani. Az élettörténet a skandináv emberek mindennapjait és érzésvilágukat is bemutatja, miközben a szerző mindenféle rémálom-szerű tapasztalatait is megismerjük, mint például a kábítószer és az alkoholizmus buktatóit.
Mindezek mellé kiválóan illeszkednek a gyönyörű tájleírások, melyek különösképp Grönlandot festik le a maga csodálatos valójában.
Radu Țuculescu – Öregmama történetei
Egy eldugott kalotaszegi falu zárt közösségének látszólagos nyugalma mögött buja titkok húzódnak meg, ezek tárulnak az olvasó elé a könyv lapjain.
Egy erdélyi multikulturális tér kivételes megragadása, az egyszerű ruralitás és az irodalmias urbánusság, a hagyományokon alapuló múlt és a jelenkori irónia, az epikus anyag és a formai kísérletezés ötvözete, mindez megragadó és kifejező nyelvezettel.
Elena Ferrante – Briliáns barátnőm
A Briliáns barátnőm egy négyrészes könyvsorozat első kötete, ami két lány barátságát állítja a középpontba. A könyvben Lila Cerullo és Elena Greco kislány- és kamaszkorát ismerjük, kezdve attól a pillanattól, amikor Nápoly egyik szegény lakótelepén megismerkedtek.
A cselekmény során elénk tárul az ötvenes évek Nápolya és a sokgyerekes családok lármás, olaszos lüktetése. A gyönyörű lánybarátság minden részletét megismerjük: az egymásra gyakorolt hatásukat, szövetségüket és rivalizálásukat, illetve a jó és rossz érzéseket, amik alakítják barátságukat.